Bugun...BAŞKAN ÇAKIN SİVİL TOPLUM KURULUŞU TEMSİLCİLERİYLE GÖRÜŞTÜ

Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Uşak’ta engelli vatandaşlara yönelik hizmet veren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle video konferans görüşmesi gerçekleştirdi.

facebook-paylas
Tarih: 05-12-2020 10:54

BAŞKAN ÇAKIN SİVİL TOPLUM KURULUŞU TEMSİLCİLERİYLE GÖRÜŞTÜ

Covid-19 salgını nedeniyle internet ortamında online olarak gerçekleşen görüşmeye, engelli bireyleri temsil etmek üzere faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. 

Günün anlam ve önemine değinilen görüşmede engelsiz bir Uşak için elbirliğiyle çalıştıklarını ifade eden Başkan
Çakın, Belediye olarak Uşak’ta yaşayan engelli bireylerin taleplerini bildiklerini ve terine getirilmesi için kesintisiz çalıştıklarını kaydetti. Engelli bireylere toplumsal yaşamda eşit şartlar sağlanması adına tüm kadro olarak mücadele ettiklerini ifade eden Başkan Mehmet Çakın, şehrin fiziki tasarımının engelli vatandaşların ulaşımını kolaylaştıracak şekilde yapılmasını hedeflediklerini aktardı.

YASAK FIRSATA DÖNÜŞÜYOR

Başkan Çakın, yaz boyunca ekiplerin kaldırımları ve rampaları engelli vatandaşlara uygun şekilde dizayn ettiğini, 
pandemi dolayısıyla sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu şu günlerde de bu tip iyileştirme çalışmalarının devam
edeceğini söyledi.

Uşak Belediyesi olarak dezavantajların ortadan kaldırılmasına yönelik hedeflere önem verdiklerini anlatan Başkan Çakın, ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlara talepleri doğrultusunda tekerlekli sandalye temin ettiklerini, çeşitli projelerle onların hayata entegre edilmesinin amaçlandığını ifade etti. Çakın, şehrimizin çeşitli noktalarında çok yakında hizmete girecek olan akülü şarj istasyonları sayesinde, engelli bireylerin akülü araçlarını bu istasyonlarda ücretsiz olarak şarj edebileceklerini kaydetti. 

Bununla birlikte çok yakında hizmete girecek olan ücretsiz elektrikli sandalye bakım tamir ve onarım hizmetinin 
müjdesini veren Çakın, “Bir yandan engelsiz yaşam aracımızla engelli bireylerimizin hastaneye ulaşımı noktasında destek sağlıyoruz, bir yandan da Atlı Spor Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’mizde engelli çocuklarımıza hippoterapi hizmeti veriyoruz.” dedi. 

Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın şöyle devam etti:

“Bununla birlikte görme engelli bireylerimiz için bir sesli kent rehberi hazırladık. Bu sayede bu vatandaşlarımızın 
şehrimizi dinleyerek keşfetmesine, hayal dünyalarında güzel şehrimizi canlandırmalarına olanak sağladık. Engelli
vatandaşlarımızın hayatlarına dokunabilmek bizim için çok önemli. İşitme engelli vatandaşlarımızın aile içi iletişimini sağlamak için görüntülü konuşabilecekleri akıllı saatler temin ettik ve kendilerine teslim ettik. Ayrıca işitme engelli ebeveynlerimizin en büyük sorunu olan çocuk takip sistemini akıllı telsizler aracılığıyla çözdük. Bu sayede çocuklarının başından ayrılamayan kıymetli ailelerimiz hem özgürleşmiş oldu, hem de telsizlerin titreşim özelliği sayesinde bebeklerinin ağladığından haberdar olmaya başladılar” 

Sivil toplum Kuruluşu temsilcilerinin öneri ve taleplerinin de değerlendirildiği video konferansta ayrıca, daha önce Uşak Belediyesi ve İşitme Engelliler Derneği arasında imzalanan protokol ile İşkur bünyesinde verilecek eğitimler sonrası işitme engelli vatandaşların Uşak Belediyesi tesislerinde istihdam edilmesine yönelik detaylar da görüşüldü. Pandemi dolayısıyla askıya alınan projenin pandemi kısıtlamaları sonrası ivedilikle hayata geçirilmesi planlandı.

Son olarak görüşmelerin bundan sonra üç ayda bir yapılması, engelli vatandaşların sosyal yaşamının 
kolaylaştırılması ve daha rahat koşullarda yaşaması adına istişareler yapılması için, Belediye ve STK temsilcilerinin karşılıklı öneri ve görüş paylaşımında bulunması kararlaştırıldı. 

 Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI